Streda 8. 5. 2024

Dejepisná exkurzia Bojná

Zodpovedná: Mgr. Viktória Minárová

Žiaci siedmych ročníkov sa dňa 20.10. 2023 vybrali po stopách Veľkej Moravy. Jedno z najvýznamnejších nálezísk tohto obdobia bolo Hradisko Valy Bojná, pričom osídlenie tu bolo už v 8. - 9. storočí, plnilo významnú remeselno-obchodnú funkciu. V malom múzeu v Bojnej si žiaci mohli pozrieť vzácne artefakty z hradiska, pozlátené plakety, železné hrivny, či zvon. Žiaci vyskúšali interaktívnou formou písať v hlaholike. Následne sme sa presunuli na Hradisko Valy, ktoré svojou mohutnosťou a rozsahom vyrazilo dych. Počasie nám prialo a tak sme si mohli prezrieť východnú bránu aj slovanské zemnice. Vďaka pánovi archeológovi Žilinskému, ktorý nás sprevádzal sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o spôsobe života, pohanských bohoch alebo o samotných vykopávkach. Lesom sa niesla nezabudnuteľná atmosféra, toto miesto určite ešte navštívime.

Fotogaléria: https://6zslevice.edupage.org/news/#photos:album:841