Sobota 20. 4. 2024

Oddelenie s rozšírením vyučovaním pohybovej prípravy zameranej na basketbal

Škola zriaďuje od 5.ročníka triedu s oddelením rozšíreného vyučovania pohybovej prípravy zameranej na basketbal , ktoré je určené pre športovo-talentovaných žiakov, v ktorom je systematická pohybová príprava súčasťou vyučovania. Činnosť  je zameraná na optimálny rozvoj pohybových predpokladov žiakov pre konkrétne športové odvetvie a zvyšovanie ich športovej výkonnosti.

Predmet Pohybová príprava - špecializácia basketbal sa vyučuje podľa upraveného učebného plánu školy ako súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu podľa osobitných učebných osnov vypracovaných v súlade so zásadami športového tréningu v priestoroch školy. Pohybová príprava vo svojej podstate rozširuje učivo Telesnej a športovej výchovy a v jeho procese sa majú žiaci zdokonaliť v tom, čo si osvojujú, resp. osvojili v povinnej a športovej výchove, majú realizovať svoje záujmy v činnostiach, pre ktoré majú predpoklady a ktoré chcú zdokonaľovať, zvyšovať svoju športovú výkonnosť, ale aj telesnú zdatnosť a ďalšie vlastnosti osobnosti je súčasťou zdravého životného štýlu nielen počas školskej dochádzky, ale aj v dospelosti. Na úroveň vzdelávania kladieme aj výchovnú stránku procesu. Úroveň ich vystupovania, spôsob komunikácie budeme formovať počas celých piatich rokov. Súčasťou ich formovania bude aj psychologická príprava / vyrovnanie sa s úspechom i s neúspechom /.

Celkovému  cieľu podriaďujeme v spolupráci s klubom ŠBK Junior aj  výber kvalifikovaných trénerov a učiteľov pohybovej prípravy. Základným predpokladmi  je pedagogicky prosociálny prístup k žiakom – zverencom, pozitívne charakterové vlastnosti trénera.  Samozrejmosťou, ktorú vyžadujeme, je sústavné sebavzdelávanie v oblasti odbornej aj pedagogickej.