Piatok 19. 4. 2024

História školy

HISTÓRIA A SÚČASNOSŤ VI. ZŠ

História VI.ZŠ na Saratovskej ulici 85 v Leviciach sa začala písať 1. septembra 1988. V ten deň slávnostne otvorila svoje brány a privítala prvých vyše 1000 žiakov 1. – 9. ročníka. Funkciu riaditeľa školy vykonával PaedDr. Jozef Kosmály, zástupcami boli Ema Štullerová a Mgr. Eva Šúthová.

V školskom roku 1990/1991 bol riaditeľom školy Ing. Milan Strapák. Od školského roku 1991/1992 až po súčasnosť riadi školu  Mgr. Dušan Polák a jeho zástupcami sú pre 1. – 4. ročník Mgr. Gabriela Regászová a pre ročník 5. – 9. PaedDr. Július Kurpaš.

8. februára 1993 sa otvorili brány školy pre 1. a  2. ročník na Pereckej ulici 40 v bývalých priestoroch MŠ. No pred pár rokmi sme sa opäť stretli všetci v jednej budove.

Od školského roku 2011/12 je zástupkyňou školy pre 5. -9. ročník  PaedDr. Skarlet Bieliková. V súčasnosti navštevuje našu školu 487 žiakov, z toho 220 žiakov na 1. stupni a 267 žiakov na 2. stupni. Našich žiakov vzdeláva 30 kvalifikovaných pedagógov. Žiakom s IVVP pomáhajú zvládnuť učivo dve špeciálne pedagogičky, ktoré odborne pomáhajú i rodičom týchto žiakov. Dvom žiakom so ZŤP sú k dispozícii asistenti. ŠKD pracuje v 6. oddeleniach, ktorým sa venuje 6 vychovávateliek. Vedúca vychovávateľka je od roku 1993 Alžbeta Farkašová.

Žiaci našej školy sa pravidelne zapájajú do súťaží ako sú Hviezdoslavov Kubín, Šaliansky Maťko, Kráľove Šahy, Európa v škole, Prečo mám rád Slovensko, Prečo mám rád Slovenčinu, Čítam, čítaš, čítame, Cena A. Chudobu, Slávik Slovenska, predmetové olympiády : OSJ, MO, Pytagoriáda, FO, CHO, BIO, GEO, OANJ, ONEJ, športové súťaže. Pravidelne sa organizujú i školy v prírode, lyžiarske a plavecké kurzy. Obohatením vedomostí i nezabudnuteľné zážitky pre žiakov sú besedy so spisovateľmi, významnými osobnosťami kultúrneho i spoločenského života, odborníkmi z rôznych oblastí, literárno – poznávacie exkurzie Viedeň, Schonbrunn, Londýn, školské výlety, návštevy divadelných predstavení. Svetový deň zdravia, Svetový deň zvierat, Deň Zeme, Deň narcisov, Deň boja proti rakovine, Deň stromu, Deň Červeného kríža, Deň vody, Medzinárodný deň knižníc, Detský čin roka, Mikuláš s basketbalom, Valentín, Karaokestar, 10. a 20. výročie školy, slávnostné akadémie, DOD majú na škole už svoju tradíciu. Od jari roku 2003 organizujeme Veľkonočný a Vianočný bazár, kde ponúkame rodičom výrobky našich detí k týmto milým sviatkom.

Aj projektová činnosť je na škole bohatá. V roku 1997/98 boli úspešné projekty : Podnikanie Baťa Junior, Malá obchodná akadémia, Krok za krokom, Sokrates 2000/2001, Zdravá škola.

V roku 2002/2003 vyhrali žiaci IV. A celoslovenskú súťaž v projekte Bezpečnosť pre každého a odmenou pre nich bol zájazd do Disneylandu v Paríži.

V školskom roku 2006/2007 bol úspešný projekt Comenius, na ktorom spolupracovala naša škola s Poľskom, Nemeckom, Rumunskom, Fínskom, Gréckom a Tureckom.

V súčasnosti sa uskutočňujú Testovania 9, Komparo 8. a 9. ročníka, NUCEM 8. a 9. ročníka v SJL, MAT, ANJ, Testovanie finančnej gramotnosti.

Aktívna je i spolupráca s MŠ – logopédia, výučba ANJ, kultúrne podujatia, športujeme s Dinom.

Spolupracuje i s CCCP, vydávame školský časopis a úspešne sa rozvíja i školská DINO TV.

Svojej škole i životnému prostrediu žiaci pomáhajú i zbermi, najmä zberom papiera.

V školskom roku 2012/2013 sa začala rekonštrukcia školy. Škola dostala nielen pekný nový vonkajší vzhľad, ale i nové moderné odborné učebne, počítačové miestnosti, jazykové laboratóriá, ekologické tabule, moderné triedy, bezbariérový prístup, nové sociálne zariadenia.

Úspešná činnosť našich žiakov na okresných, krajských a celoslovenských olympiádach, súťažiach a športových súťažiach i na rozmanitých projektoch dokazuje, že zodpovedná a svedomitá práca našich pedagógov prináša svoje ovocie, rozvíja talent i schopnosť našich žiakov.